управління містом

Програма “Соціальне місто” в Німеччині

Важливою складовою розвитку міст є якість роботи на рівні районів. Як це організовано в Німеччині ми тепер знаємо з перших вуст.

В країні діє програма “Соціальне місто”, яка підтримує так звані “райони з особливими потребами розвитку” у багатьох містах Німеччини. Це мікрорайони, в яких “накопичуються” соціальні проблеми:

– Високий рівень безробіття, залежність від соціальної допомоги, висока частка жителів з міграційним походженням
– Дефіцит інфраструктури (квартири та громадський простір)
– Існує брак структур, які налагоджують взаємозв’язок між мешканцями, відчувається брак самоорганізації. Можливості та потенціал людей в цих районах не достатньо використовується.

Тож програма спрямована на покращення умов життя та побуту, а також економічну та соціальну стабілізацію.

Для реалізації програми в профінансованих районах працюють команди управління мікрорайонами. Центральне значення має те, що люди, які живуть і працюють у цьому районі, активно беруть участь у розвитку району та беруть на себе відповідальність за добросусідство. Кошти програми «Соціальне місто» доступні для реалізації проектів, що активізовують жителів, та соціально-культурні заходи.

Команда управління мікрорайоном – це місцевий контакт. Він підтримує мешканців, збирає ідеї, зв’язує людей та ініціативи та організовує процес зміцнення мікрорайону.
На основі результатів дослідження сильних і слабких сторін районів керівники цих управлінь розробляють на базі району інтегровані концепції дій та розвитку у співпраці з Радою управління та Радою дії, які оновлюються кожні два роки.

Основні завдання
– Активізація мешканців
– Посилення потенціалу самодопомоги
– Сприяння діалогу щодо добросусідства
– Мережа мешканців, ініціативи та проекти
– Зміцнення існуючих ресурсів
– Поради щодо проектних ідей
– Організація розподілу коштів

Основні цілі:
– Активні громадяни, прихильність яких сприяє позитивним змінам
– Проекти,які враховують побажання та потреб людей
– Район, в якому мешканці люблять жити
– Відкрите, добросусідське співіснування людей різного походження та біографії
– Стійкі структури

До прикладу, управління кварталу Маріанненплатц (qm-mariannenplatz.de), з яким зустрілись ми, є своєрідним медіатором між владою міста та місцевою громадою. Вона проводить опитування (на вулиці, на заходах), обговорення проблем та потреб району та реалізує разом із жителями різноманітні ініціативи та проекти. До прикладу, структура населення Маріанненплатц: 10% – безробітні, 42% – на соціальному забезпеченні, 66% – мігранти. Для вирішення цих проблем в Маріанненплатц створені та успішно функціонують 2 ради: Рада управління (16 осіб) займається розробкою довгострокової стратегії розвитку кварталу і Рада дії (6 осіб) займається невеликими соціальними ініціативами. Обиратись до цих рад можуть житель кварталу, що досягли 16 років. Вибори проходять раз на 2 роки.

Далі буде,
ГО Відкритий простір