3

Study tour to Berlin

10 учасників проекту “Давай зміни” з навчальним візитом відвідали Берлін. Там вони зустрічались з організаціями, що опікуються темами, близькими до тем проектів наших учасників і вивчали досвід залучення громадян до ухвалення рішень у місті, ревіталізації просторів і Zero waste підходів, знайомились з кращими інклюзивними практиками, з представниками антикорупційних ініціатив та з підходами до прозорості управління.

Нижче ділимось найцікавішими історіями та практиками з Берліну:

100% Tempelhofer Feld

Певно, найбільш вражаюча історія боротьби за зелену зону в Берліні, з якою учасникам #ДавайЗміни пощастило познайомитись! Адже в основі захисту колишнього аеропорту від забудови лягло не лише бажання створити рекреаційну зону, доступну для кожного, а й прагнення зміцнити демократію. Неочікувано, правда?

На думку однієї із засновників асоціації “100% Tempelhofer Feld” Margarete Heitmüller можливість людей взаємодіяти між собою, спілкуватись формує довіру один до одного; бачити сотні людей на відкритій місцевості допомагає вчитись толерантному співіснуванню, прийняттю різноманітності. А відсутність “атракціонів” і відповідна потреба придумати чим себе там зайняти розвиває креативне мислення.

За гарної погоди на полі Tempelhofer налічують 70 тисяч (!) відвідувачів на день (!) А це, схоже, однозначне свідчення актуальності такого простору в місті.

А розмаїття можливої діяльності, до речі, фантастичне: і вінд-серфінг на колесах у теплу пору, на сноуборді – взимку, і “веломашини”, який в рух приводить вітер, і садівництво, гуртки, лекції, концерти і, врешті, звичайні класні родинні пікніки.

Мобільні сади

На зимовий період “сади” закриті, але нам радо провели екскурсію їх засновники Svenja та Michael. Кожен зелений клаптик у місті – цінність для столиці Німеччини. Тому з*явилась чарівна формула: занедбаний простір в місті + екосвідомість + цікава ідея та її втілення на волонтерських засадах = унікальний “сад принцес”, де вирощуються найрізноманітніші рослини та городина, бджоли роблять мед, проводяться цікаві майстер-класи і який в сезон відвідують понад 50 тисяч осіб.

Інклюзія

Важлива для всього суспільства, а не лише для людей з інвалідністю. Так вважають і учасники проекту #ДавайЗміни. Аби дізнатись більше та надихнутись досвідом Німеччини у створенні інклюзивного простору, під час навчальної поїздки у Берлін ми зустрічались з представниками консультативної ради людей з інвалідністю, а також відвідали соціальне підприємництво, яке має на меті допомогти людям з інвалідністю оволодіти професією та згодом повноцінно увійти у професійне життя.

Власне Faktura – це майстерня і чудовий приклад соціального підприємництва у Берліні, що допомагає людям з інвалідністю, які тимчасово або постійно не відповідають вимогам ринку праці, взяти участь у робочому житті. Faktura має 9 напрямків роботи, де працює 50 співробітників і 175 осіб з інвалідністю, а оборот коштів складає 3,5 млн.євро на рік.

Напрямки зайнятості – найрізноманітніші: ІТ, мануфактура кави, виготовлення цукерок, текстильна мануфактура, упакування+графіка, кейтеринг, ведення домашнього господарства, малярна майстерня, ремонт домашньої техніки. Продукти майстерні є конкурентноздатним за своєю якістю, але ключове – це середовище, яке дає можливість людям з інвалідністю відчувати себе потрібними, незалежними, творчими, яке сприяє як професійному, так і особистому зростанню.

P.S.: Одним з проектів, що народився в межах навчання #ДавайЗміни став Проект “Беzмежні”, присвячений людям з інвалідністю та їх неймовірним історіям.

ZeroWaste

Ідея нульового продукування відходів справді актуальна, якщо ми не хочемо у найближчому майбутньому опинитись у джунглях з пластикових відходів. Про 5 кроків, 5R, з яких можна почати робити позитивні зміни вже сьогодні:

1 – Refuse – відмовся від того, що можеш і тобі не потрібно
2 – Reduce – зменши те, від чого відмовитись не можеш
3 – Reuse (+repair) – використовуй повторно чи/та ремонтуй
4 – Recycle – переробляй те, від чого не можеш відмовитись, скоротити чи використати повторно
5 – Rot – компостуй те, що лишилось у підсумку.

Під час поїздки учасники не лише більше дізнались про філософію ZeroWaste, а й відвідали особливий магазин Original Unverpackt – приклад соціального підприємництва, що базується на ідеї нульового продукування сміття. В цьому магазині не лише продають все необхідне для дому в еко-дружній упаковці та складниками (їжа, побутові товари, косметика, засоби гігієни), а й радо діляться своєю історією створення за допомогою спільнокошт-компанії та особливостями функціонування магазину зараз.

Знайомились і з парламентом Берліна та його принципами організації роботи. Якою є функція депутата, яким чином відбувається взаємодія з громадою – про це нам розповів депутат CDU Крістіан Гойни. Серед дискусійних тем в Берліні наразі є внутрішня безпека (чи все робиться вірно і достатньою мірою для зменшення криміналу), шкільна політика (як зробити її оптимальною для школярів), інтеграція мігрантів, будівництво нового житла та транспортна оптимізація.

Центр управління околицею: про залучення місцевих мешканців до процесів розвитку свого середовища.

В кожному місті, містечку є райони, більш депресивні за інші. Про те, як можна, об’єднавши зусилля місцевого керівництва та жителів такого району, вийти з кризи, розповідала Лейла Атрахе-Йоунес, яка працює в Центрі управління околицею Кройцберг (Берлін). Такі центри створюються на основі детального аналізу кварталів. Якщо територія якогось житлового масиву вже не відповідає високим стандартам життя, тут муніципалітет створює Центр управління. У штаті – місцеві жителі, активісти. Вони, знаючи досконало всі місцеві проблеми, починають шукати шляхи їх вирішення. Мають у запасі лише велике бажання до змін та виділену бюджетом невелику суму, на яку найактивніші з жителів можуть реалізувати свої ініціативи (подібно до громадського бюджету), приміром, встановити в дворі ялинку, організувати якесь свято.

Для побудови стратегічного плану розвитку району збирають в одному місці всіх “стейкхолдерів” району: від клінінгових служб до місцевих мешканців, забудовників, поліції і бізнесу. Залучення всіх “гравців” до процесу планування та систематичний контроль виконання взятих на себе зобов’язань – це обов’язкові складові розвитку.

А коли проблеми вирішують – Центр управління околицею ліквідовують, створюючи подібну структуру там, де це необхідно.

Антикорупційні ініціативи. Про це більше та про ефективні та неефективні методи боротьби дізнались від J.Kandeler, автора книги-дослідження про корупцію в Берліні, засновника організації “Антикорупція у Берліні”.

За оцінкою Transparency International Німеччина посідає 13 місце за рівнем прозорості, але, кажуть, ще є куди рухатись. В України, втім, шлях довший – з 130 позиції, тож… #ДавайЗміни

Більше фото на сторінці Відкритого простору у Facebook
Відео дивіться на YouTube